Obiektyw 35mm 1.8

Obiektyw 35mm 1.8 to niepozorne maleństwo, które z czasem staje się jednym z naszych największych sprzymierzeńców w rozwijaniu swojej przygody z fotografią. Możemy go podpiąć zarówno do lustrzanki, jak i bezlusterkowca – wystarczy tylko wybrać odpowiedni system mocowania.

Czym jest obiektyw 35mm 1.8 i co go wyróżnia? Na co zwrócić uwagę przy zakupie i po które propozycje warto sięgnąć? Podpowiadamy w dalszej części tekstu.

Obiektyw 35mm 1.8 Ranking
Jaki Obiektyw 35mm 1.8?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest obiektyw 35mm 1.8?

Obiektyw 35mm 1.8 to tak zwana stałka, czyli obiektyw stałoogniskowy. Co to oznacza? Ten rodzaj optyki pozbawiony jest zooma, to znaczy nie możemy przybliżyć kadru, a gdy chcemy, by fotografowany obiekt był większy, musimy do tego użyć… własnych nóg.

Obiektywy stałoogniskowe czasem mylnie uważane są przez to za mniej wygodne. Tymczasem obiektyw 35 mm 1.8 jest jaśniejszy i tworzy piękną głębię ostrości.

Obiektyw 35mm 1.8
Obiektyw 35mm 1.8 / Jaki wybrać? Ranking, cena i opinie

Ogniskowa obiektywu 35mm 1.8

Pierwsza liczba w parametrach obiektywu 35mm 1.8 odnosi się właśnie do jego ogniskowej. W dużym uproszczeniu, oznacza ona odległość soczewki od matrycy, co przekłada się na kadr i jakość ujęcia.

Niska ogniskowa sprawia, że zdjęcie jest bardziej szerokokątne, to znaczy kadr obejmuje większą powierzchnię. Ponadto, obiektyw 35mm 1.8 sprawia, że możemy skrócić czas naświetlania, a zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych wyjdą wyraźniejsze.

Przysłona obiektywu 35mm 1.8

Druga część nazwy omawianego przez nas sprzętu odnosi się do przysłony. W obiektywie 35mm 1.8 możemy ją otworzyć na maksymalnie 1/1.8, czyli 5/9, co daje dość dobrą wartość, zapewniającą dużo światła i ładny bokeh. Warto bowiem wiedzieć, że wartość przysłony to tak naprawdę jej odwrotność: przysłona f/1.8 oznacza otwarcie w 1/1.8, a przysłona f/3 już tylko w 1/3. Przysłona f/6 zapewnia jeszcze mniej światła wpadającego do obiektywu, bo tylko 1/6.

W skrócie, im bardziej otwarta przysłona, a więc im MNIEJSZA liczba, którą ją oznaczamy, tym jaśniejsze zdjęcia, a jednocześnie bardziej płytka głębia ostrości.

Głębia ostrości w obiektywie 35mm 1.8

Dobry obiektyw 35mm 1.8 cechuje się dość płytką głębią ostrości. Oznacza to, ze fotografowany przedmiot będzie ostry, a wszystko to, co znajduje się za nim i przed nim, rozmyte. Rozmycie to nazywa się w fotografii bokehem. Im więcej listków przysłony posiada obiektyw 35mm 1.8, tym ten efekt będzie ładniej prezentował się na zdjęciach.

Zwiększamy głębię ostrości, a zarazem czynimy większą część zdjęcia ostrą, dzięki zmniejszaniu otworu przysłony (czyli zwiększaniu liczby). Musimy się jednak liczyć z tym, ze w takim przypadku trzeba będzie wydłużyć czas otwarcia migawki, albo zwiększyć ISO, czyli światłoczułość, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych.

Autofokus w obiektywie 35mm 1.8

Autofokus to system automatycznego ostrzenia. Jako że w dobrym obiektywie 35mm 1.8 pracujemy na bardzo małych głębiach ostrości, ważne jest, by pracował bez zarzutu. Mimo to, ostrzenie w takich warunkach może stanowić dla niego nie lada wyzwanie, dlatego warto wybrać aparat zapewniający możliwość precyzyjnego ustawiania ostrości lub wybrać obiektyw 35mm 1.8 z własnym silnikiem autofokusa.

Warto zadbać też o statyw, kiedy tylko jest możliwość. Nie z obawy o poruszenie zdjęcia – to akurat nie stanowi dużego problemu w jasnym obiektywie 35mm 1.8 – ale po to, by drgnięcie ręki nie sprawiło, że głębia ostrości przesunie się do tyłu lub do przodu.

Jaki Obiektyw 35mm 1.8
Jaki Obiektyw 35mm 1.8 wybrać? Ranking, cena i opinie / Gdzie kupić?

Obiektyw 35mm 1.8 – do czego?

Dobry obiektyw 35mm 1.8 to narzędzie, po które często sięgają mniej i bardziej doświadczeni fotografowie. Nic dziwnego, bo stanowi dość uniwersalny sprzęt. Najlepiej sprawdza się w fotografii ulicznej, czyli tak zwanym streecie, ale nie tylko.

Możemy nim robić zachwycające portrety, a po przymknięciu przysłony, także krajobrazy i architekturę. Ładnie wychodzą nim też zdjęcia z imprez, szczególnie gdy sala nie jest do końca zaciemniona. Sprawdzi się również przy fotografowaniu obiektów z góry, na przykład sesjach noworodkowych czy produktowych.

Szczerze mówiąc, gdyby ktoś postawił nas przed wyborem jednego obiektywu, który możemy wziąć ze sobą na wycieczkę dookoła świata, byłby to chyba właśnie obiektyw 35mm 1.8, co jest najlepszym dowodem jego uniwersalności.

Jaki obiektyw 35 mm 1.8 wybrać i kupić? Producenci

Szukając najlepszego obiektywu 35mm 1.8 powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kompatybilność z aparatem. Generalnie, obiektywy Nikon pasują do aparatów Nikon, obiektywy Canon do Canona, Sony do Sony i tak dalej. Na rynku istnieje jednak całkiem sporo firm produkujących uniwersalne obiektywy, na przykład Tamron, Sigma, Samyang i inni.

Można się od biedy pokusić o użycie przejściówek, jeśli do naszego systemu mocowania nie znajdziemy nic interesującego, jednak trzeba pamiętać, że wpływa to na jakość obrazu.

Jaki obiektyw 35mm 1.8 jest najlepszy?

Obiektyw 35mm 1.8 już sam w sobie jest dobry, daje piękne zdjęcia o wyjątkowym rozmyciu. Warto zadbać o jak największą liczbę listków przysłony, by uzyskany bokeh był możliwie najbardziej malowniczy, a także o jakość wykonania.

Renomowani producenci obiektywów 35mm 1.8 dbają o to, by ich produkt był właściwie uszczelniony, aby w środku nie skraplała się para czy nie rozwijała się pleśń.

Na jakość obrazu z obiektywu 35mm 1.8 wpływa także body, czyli lustrzanka lub bezlusterkowiec, do którego go przypniemy. Musimy więc zadbać także o właściwy sprzęt bazowy, by zrobione zdjęcia nie przyniosły nam zawodu.

Najlepszy Obiektyw 35mm 1.8
Najlepszy Obiektyw 35mm 1.8

Jak dbać o obiektyw 35mm 1.8?

Zakup dobrego obiektywu 35mm 1.8 to nie wszystko. Musimy go później otoczyć właściwą opieką, by służył nam bezproblemowo przez długi czas. Najlepiej trzymać go w etui wraz z saszetkami pochłaniającymi wilgoć. Zawsze zakrywajmy soczewkę specjalnym dekielkiem, a także, kiedy obiektyw 35mm 1.8 nie jest przypięty do żadnego body, zatykajmy drugą stronę plastikową zaślepką.

Nie musimy chyba mówić, że obiektyw 35mm 1.8 należy chronić przed wstrząsami i upadkami, mogącymi uszkodzić optykę. Najlepiej posłuży do tego torba na lustrzankę i obiektywy. Starajmy się też unikać brudu, a jeśli zdarzy się nam zakurzyć soczewkę, najlepiej usunąć go specjalną gruszką i podmuchem powietrza. Gdy musimy, stosujmy tylko delikatne ściereczki bezpyłowe do optyki i specjalne płyny, dedykowane takim urządzeniom.

Gdzie kupić obiektyw 35mm 1.8?

Dobry obiektyw 35mm 1.8 znajdziemy w sklepach fotograficznych, dużych marketach z elektroniką, ale największy wybór i możliwość porównania poszczególnych opcji czekają na nas w Internecie.

Cena obiektywu 35mm 1.8

Najtańszy obiektyw 35mm 1.8 kosztuje około 400 zł, lecz w zależności od jakości i producenta ceny są bardzo zróżnicowane. Mogą sięgać aż 3000 zł.

Obiektyw 35mm 1.8 – opinie

A czy Wy posiadacie w swojej „stajni” taki sprzęt? Do czego go wykorzystujecie i jak się sprawdza? Czekamy na komentarze z opinią o obiektywach 35mm 1.8.

Obiektyw 35mm 1.8 / Ranking najlepszych

Szukając idealnego sprzętu fotograficznego dla siebie, warto wesprzeć się naszym rankingiem najlepszych obiektywów 35mm 1.8.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *