Laptop do obróbki zdjęć

Laptop do obróbki zdjęć to narzędzie przydatne w rękach zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Służą przede wszystkim do obsługi wszelkiej maści programów graficznych, jednak z powodzeniem możemy je także wykorzystywać do przeglądania stron internetowych, prowadzenia witryny swojej firmy czy fotobloga, oglądania filmów, a nawet gier.

Jakie wymagania powinniśmy mieć wobec takiego sprzętu? Na co zwracać uwagę w sklepie? A przede wszystkim, jaki laptop do obróbki zdjęć jest najlepszy? Żadnego z tych pytań nie pozostawiamy bez odpowiedzi – zapraszamy więc do lektury naszego poradnika!

Laptop do obróbki zdjęć Ranking
Jaki Laptop do obróbki zdjęć?
Ranking najlepszych >>>

Co wyróżnia laptop do obróbki zdjęć?

Podstawowym i najważniejszym zadaniem dobrego laptopa do obróbki zdjęć jest możliwość prezentowania nam zrobionych fotografii i ich edytowania za pomocą odpowiednich programów. Na rynku znajdziemy zarówno płatne opcje, jak i darmowe możliwości, które doceniają zwłaszcza amatorzy. W tym świetle najważniejszym elementem laptopa do obróbki zdjęć jest ekran, a także dysk oraz wydajność wybranego przez nas komputera.

Laptop do obróbki zdjęć
Laptop do obróbki zdjęć – ranking najlepszych / Gdzie kupić? / Sprawdź ceny i i opinie

Dlaczego warto kupić laptop do obróbki zdjęć?

Przywiązaliśmy się już trochę do edytowania fotografii na wydajnym komputerze stacjonarnym, jednak problem z nim tkwi w fakcie, że jest… stacjonarny. Jesteśmy więc skazani na jedno miejsce pracy – jednak nie musi tak być. By to zmienić, wystarczy kupić dobry laptop do obróbki zdjęć. Wbrew powszechnej opinii, wcale nie musi on być mniej wygodny czy wolniejszy od tradycyjnego komputera.

Zainteresuje Cię także: laptop dla fotografa
Po laptopy do obróbki zdjęć sięgamy głównie dlatego, że zależy nam na mobilności. Dzięki nim możemy pracować, gdziekolwiek chcemy – w domu, w łóżku, w ogrodzie, w plenerze – a także mamy możliwość uzyskania podglądu na żywo na dużym ekranie, nawet poza studiem. Jeśli więc jesteście osobami ciągle w ruchu, z pewnością zaciekawi Was ta propozycja.

Jaki laptop do obróbki zdjęć wybrać i kupić?

W procesie poszukiwania najlepszego laptopa do obróbki zdjęć, najważniejsze będą dla nas:

  • Rozmiar ekranu,
  • Rozdzielczość,
  • Matryca,
  • Procesor i pamięć RAM,
  • Dysk,
  • Karta graficzna,
  • Dodatkowe atuty.

Rozmiar ekranu w laptopie do obróbki zdjęć

Jak już mówiliśmy, po laptop do obróbki zdjęć sięgamy, gdy zależy nam na mobilności, rozsądny wydawałby się więc jak najmniejszy i najlżejszy sprzęt. Pamiętajmy jednak, że na małym ekranie dostrzegamy mniej szczegółów, a praca nie jest tak wygodna. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na laptopy do obróbki zdjęć o przekątnej 14 cali i większej.

Rozdzielczość ekranu w laptopie do obróbki zdjęć

Każdy, kto ma do czynienia z fotografią cyfrową, doskonale zna znaczenie rozdzielczości. Tak jak i w zdjęciach, tak w przypadku ekranu większa ilość pikseli oznacza wyraźny, ostry obraz o dużej szczegółowości. Przy edycji fotografii liczy się każdy detal, dlatego najlepszy laptop do obróbki zdjęć powinien mieć możliwie dużą rozdzielczość. Rekomendujemy co najmniej Full HD, gdzie krótszy z boków ekranu liczy 1080 pikseli, jednak idealnie sprawdzi się 4K, na który trzeba przygotować odpowiedni budżet.

Zobacz też: obiektyw 35 mm

Matryca w laptopie do obróbki zdjęć

Nie mniej ważna dla jakości obrazu jest matryca. Dobry laptop do obróbki zdjęć musi wiernie odwzorowywać kolory. Z pewnością przyjdzie nam często pracować na zewnątrz, przy różnych warunkach pogodowych, również w ostrym słońcu, dlatego warto zainwestować w matrycę z powłoką antyrefleksyjną.

Matowa matryca może gasić kolory i czynić czerń raczej szarą, natomiast błyszcząca – odbija światło, często uniemożliwiając nam korzystanie z komputera. Właśnie dlatego laptop do obróbki zdjęć z powłoką antyrefleksyjną jest najlepszym rozwiązaniem i stanowi złoty środek.

Procesor i pamięć RAM w laptopie do obróbki zdjęć

Wobec laptopa do obróbki zdjęć powinniśmy mieć duże wymagania, także jeśli chodzi o wydajność. Programy graficzne często potrzebują dość wysokich parametrów, a nierzadko pracujemy na kilku aplikacjach jednocześnie. Przy zakupie zwróćmy więc uwagę na rodzaj procesora i pamięć RAM.

Dobry laptop do obróbki zdjęć powinien być wyposażony w co najmniej czterordzeniowy procesor, jednak przy większym budżecie warto celować nawet w ośmiordzeniowy. Ponadto, pamięć RAM, jaką rekomendujemy, powinna być wyższa niż 8 GB.

Jaki Laptop do obróbki zdjęć
Jaki laptop do obróbki zdjęć wybradź? Ceny, opinie, ranking najlepszych

Dysk w laptopie do obróbki zdjęć

Specyfika korzystania z laptopa do obróbki zdjęć wymaga od nas przechowywania na nim dużych ilości danych, warto więc uważnie przyjrzeć się parametrom dysku w komputerze. Ważna jest nie tylko jego pojemność, która może przekraczać nawet 1 TB, ale także rodzaj.

W najlepszych laptopach do obróbki zdjęć spotkamy nowoczesny, szybki dysk SSD, który na dodatek stwarza mniejsze ryzyko awarii i jest lżejszy. Poszukując budżetowej opcji, możemy pomyśleć nad modelem, w którym najważniejsze dane, programy i system operacyjny przechowujemy na dysku SSD, natomiast pozostałe pliki, zwłaszcza te, do których rzadko zaglądamy, na HDD.

Sprawdź także: obiektyw 35 mm 1.4

Pamiętajmy jednak, że wszystkie sprzęty bywają awaryjne. Najlepiej róbmy więc kopie zapasowe wszystkich swoich zdjęć, na przykład wykorzystując do tego dyski zewnętrzne.

Karta graficzna w laptopie do obróbki zdjęć

Nie będziemy się tu rozwodzić nad poszczególnymi modelami kart graficznych, gdyż wszystko zależy od wybranej półki cenowej, producenta komputera i innych zmiennych. Dość powiedzieć, że szukając dobrego laptopa do obróbki zdjęć, powinniśmy celować w komputery wyposażone w dedykowaną kartę graficzną, gdyż integrowana na pewnym etapie może nam przestać wystarczać.

Jaki laptop do obróbki zdjęć jest najlepszy? Dodatkowe atuty

Najlepszy laptop do obróbki zdjęć to wydajna maszyna o dużym, jasnym ekranie, wyróżniającym się wysoką rozdzielczością i świetnym odwzorowaniem kolorów. Zaczynając swą przygodę z fotografią, nie musimy mieć szerokiej, specjalistycznej wiedzy o komputerach, jednak my przedstawiliśmy Wam niezbędne minimum, które wystarczy, by nie wyrzucić swych pieniędzy w błoto.

Dobry laptop do obróbki zdjęć może wyróżniać się spośród innych dodatkowymi atutami. Należą do nich na przykład sprawne chłodzenie, podświetlana klawiatura, liczne porty i złącza, a także dodatkowa gwarancja czy serwis door-to-door.

Zobacz też: obiektyw 35mm 1.8

Cena laptopa do obróbki zdjęć

Jeśli szukamy najlepszego laptopa do obróbki zdjęć, musimy się liczyć ze sporym wydatkiem. Podstawowy sprzęt kosztuje około 2500 zł, jednak za zaawansowane opcje zapłacimy nawet do 14000 zł.

Najlepszy Laptop do obróbki zdjęć
Najlepszy laptop do obróbki zdjęć

Gdzie kupić laptop do obróbki zdjęć?

Dobrego laptopa do obróbki zdjęć wcale nie musimy szukać w profesjonalnym sklepie z elektroniką czy komputerowym, możemy także skorzystać z szerokiej oferty w Internecie. Do producentów takiego sprzętu należą na przykład Lenovo, HP, Asus, Microsoft, Apple, Huawei, MSI i inni.

Laptop do obróbki zdjęć – opinie

Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń, związanych z obróbką grafiki na komputerach przenośnych. Które modele się u Was sprawdziły? Czekamy na opinie o laptopach do obróbki zdjęć w sekcji komentarzy!

Laptop do obróbki zdjęć / Ranking najlepszych

Jesteście dopiero przed pierwszym zakupem lub chcecie wymienić swój sprzęt i nie wiecie, po jakie modele warto obecnie sięgnąć? Przychodzimy z pomocą! Koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych laptopów do obróbki zdjęć.

1.
Laptop do obróbki zdjęć Apple
Apple MacBook Air MQD32ZE/A
Laptop do obróbki zdjęć Apple
2.
Laptop do obróbki zdjęć HP
HP Zbook14u G6 (6TP81EA)
Laptop do obróbki zdjęć HP
3.
Laptop do obróbki zdjęć Apple
Apple MacBook Air (MGN63ZE)
Laptop do obróbki zdjęć Apple
4.
Laptop do obróbki zdjęć Apple
Apple MacBook Air (MGN93ZE)
Laptop do obróbki zdjęć Apple
5.
Laptop do obróbki zdjęć Dell
Dell Precision M3550 (N001P3550EMEA)
Laptop do obróbki zdjęć Dell
6.
Laptop do obróbki zdjęć Apple
Apple MacBook Air (MGND3ZE)
Laptop do obróbki zdjęć Apple
7.
Laptop do obróbki zdjęć HP
HP Zbook Firefly 15 G7 (111F7EA)
Laptop do obróbki zdjęć HP
9.
Laptop do obróbki zdjęć HP
HP ZBook 15v G5 4QH22EA
Laptop do obróbki zdjęć HP
10.
Laptop do obróbki zdjęć Apple
Apple MacBook Air (MVH22ZE)
Laptop do obróbki zdjęć Apple

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *