Obiektyw 35 mm 1.4

Obiektyw 35 mm 1.4 to znany i lubiany wariant w fotografii. Niektórzy twierdzą nawet, że każdy adept wyjątkowej sztuki robienia zdjęć powinien mieć taki w swojej kolekcji. Jeśli i Wy macie ochotę poszerzyć o niego swoją „stajnię”, warto poświęcić chwilę na wybór właściwego modelu, który nie tylko będzie pasował do aparatu, ale i da najlepsze efekty końcowe.

Czym jest obiektyw 35mm 1.4, do czego się go stosuje i jak wybrać najlepszy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Obiektyw 35 mm 1.4 Ranking
Jaki Obiektyw 35 mm 1.4?
Ranking najlepszych >>>

Obiektyw 35 mm 1.4 – jasna stałka

Czym jest obiektyw 35 mm 1.4 i dlaczego nazywa się go jasną stałką? To branżowe określenie odnosi się do obiektywu stałoogniskowego o dużym otworze przysłony. Można go podłączyć do lustrzanki lub bezlusterkowca. Jak opisywane cechy i parametry wpływają na wykonywaną fotografię – o tym w dalszej części tekstu.

Obiektyw 35 mm 1.4
Obiektyw 35 mm 1.4 / Jaki wybrać? Ranking, cena i opinie / Gdzie kupić?

Ogniskowa obiektywu 35 mm 1.4

Obiektyw 35 mm 1.4 posiada wartość ogniskowej, której nie możemy regulować. Oznacza to, że nie ma możliwości użycia zoomu optycznego i przybliżenia obrazu bez strat w jakości. Ogniskowa to po prostu odległość soczewki obiektywu od matrycy aparatu i zazwyczaj podaje się ją w milimetrach.

Zobacz też jaki obiektyw 35mm 1.8 wybrać?

Przysłona obiektywu 35mm 1.4

Przejdźmy płynnie do rozszyfrowania drugiej wartości, podawanej w specyfikacji obiektywu 35 mm 1.4. Jest to wartość przysłony, czyli otworu w obiektywie, przez który pada światło na matrycę. Przyjmuje ona formę listków, które nachodzą na siebie, zwężając lub poszerzając otwór.

W przeciwieństwie do ogniskowej, w obiektywie 35 mm 1.4 przysłona nie jest stała. Wartość w nazwie to największy możliwy do uzyskania otwór, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by domknąć go na przykład do 3,5, 5, a nawet 11. Jak to domknąć, skoro podane przez nas liczby są większe – zapytacie. Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Zwyczajowo liczbę przesłony podaje się jako odwrotność, choć właściwym byłby zapis f/1.4. Oznacza on, że przysłona jest otwarta w ułamku 1/1.4, czyli niemal całkowicie. Dla przykładu f/5 oznacza, że otwór przysłony wpuszcza na matrycę tylko 1/5 padającego na niego światła.

Jaki Obiektyw 35 mm 1.4
Jaki Obiektyw 35 mm 1.4 wybrać? Opinie, cena i ranking

Co daje obiektyw 35 mm 1.4?

Stałoogniskowy obiektyw 35 mm 1.4 sprawia, że zdjęcia są bardzo dobrej jakości. Choć w dużej mierze zależy ona od body, czyli samego korpusu aparatu, to obiektyw również ma tu niebagatelne znaczenie. To właśnie on wpływa na głębię ostrości, jasność obrazu czy bokeh w tle.

Obiektyw 35 mm 1.4 sprawia, że uzyskane zdjęcie jest bardzo profesjonalne. Dzięki krótkiej ogniskowej ma szeroki kąt widzenia, co czyni go idealnym sprzętem do fotografowania szerszego planu, na przykład imprezy czy zdjęć reportażowych. Możemy dzięki niemu ukazać kontekst.

Z kolei duży otwór przesłony w dobrym obiektywie 35 mm 1.4 przekłada się na jasność zdjęcia. Oznacza to, że nie musimy ustawiać aż tak dużego ISO i długiego czasu naświetlania nawet w trudnych warunkach, na przykład półmroku sali weselnej. Dzięki temu unikamy niepotrzebnych szumów i nieestetycznego rozmazania postaci czy innych ruchomych obiektów na zdjęciach.

Głębia ostrości w obiektywie 35mm 1.4

O dobrych obiektywach 35 mm 1.4 mówi się, że mają płytką głębię ostrości, szczególnie na maksymalnym otworze przysłony. Oznacza to, że obiekt, na który ustawimy ostrość, będzie na zdjęciu wyraźny, podczas gdy wszystko przed nim i za nim wygląda na rozmazane. Zwykle taki efekt jest pożądany, by odbiorca zdjęcia mógł skupić się na jego najważniejszym elemencie, poza tym wygląda to profesjonalniej, jednak nie zawsze dążymy do płytkiej głębi ostrości.

Co mamy na myśli? Chodzi o sytuacje, gdy ważne elementy zdjęcia stają się nieostre. Na przykład fotografując osobę z bliska, doprowadzamy do sytuacji, gdy czubek jej nosa jest wyraźny, a oczy już rozmazane. Lub gdy robimy zdjęcie grupie i chcielibyśmy, by wszystkie osoby były dobrze widoczne, albo fotografujemy krajobraz – takie sytuacje można mnożyć.

Na szczęście dobry obiektyw 35 mm 1.4 wychodzi nam naprzeciw. Przysłonę zawsze możemy domknąć, a wtedy większa część zdjęcia będzie ostra. Tracimy wtedy jednak nieco światła musimy wydłużyć czas otwarcia migawki lub zwiększyć światłoczułość, czyli ISO.

Autofokus w obiektywie 35 mm 1.4

Większość współczesnych obiektywów 35 mm 1.4 wyposażona jest w autofocus, czyli automatyczne ustawianie ostrości. W zależności od aparatu, może on ostrzyć na wybrany przez nas punkt, środek zdjęcia, obiekt najbliżej nas czy twarze wykryte przez oprogramowanie.

W niektórych obiektywach 35 mm 1.4 znajdziemy niezależny silnik autofokusa, inne natomiast bazują na tym wbudowanym w aparat. Niektóre modele nie posiadają go wcale, a ostrość precyzyjnie ustalamy sami, kręcąc specjalnie do tego przeznaczonym pokrętłem.

Najlepszy Obiektyw 35 mm 1.4
Najlepszy Obiektyw 35 mm 1.4

Bokeh w obiektywie 35 mm 1.4

Bokeh to efekt artystycznego rozmazania tła na zdjęciu. Wygląda bardzo elegancko i profesjonalnie, przez co często jest obiektem pożądania początkujących adeptów fotografii. Dzięki obiektywowi 35 mm 1.4 bardzo łatwo go uzyskać – wystarczy maksymalnie otworzyć przysłonę, umieścić obiekt lub osobę fotografowaną bliżej, a tło o wiele dalej. Im będzie ono bardziej pstrokate i zróżnicowane, tym ciekawsze efekty uzyskamy.

Najładniejszy bokeh uzyskujemy z obiektywów 35 mm 1.4 o dużej liczbie listków przysłony, dlatego jeśli zależy nam na tym efekcie, warto sprawdzić to przed zakupem.

Jaki obiektyw 35 mm 1.4 wybrać i kupić?

Najlepszy obiektyw 35 mm 1.4 to ten, który po pierwsze mamy przy sobie, a po drugie – pasuje do aparatu. Musimy pamiętać, że każdy producent ma swoje systemy mocowania i dobrać do nich sprzęt lub zastosować adaptery – które jednak mogą powodować utraty na jakości. Istnieje także całkiem spora grupa obiektywów 35 mm 1.4 niezależnych marek, które sprzedają wersje tego samego modelu z różnymi systemami mocowania.

Jaki obiektyw 35 mm 1.4 jest najlepszy?

Szukając najlepszego obiektywu 35 mm 1.4, skupmy się na polecanych modelach renomowanych producentów. Mamy wtedy pewność, że wszystkie elementy optyki są solidnie wykonane, powstały z wysokiej jakości materiałów, a całość jest uszczelniona tak, aby szkło nie parowało od środka i nie rozwijała się tam pleśń.

Obiektyw 35 mm 1.4 – do czego?

Do czego nada się obiektyw 35 mm 1.4? Niemal do wszystkiego! Świetnie sprawdzi się w portretach, dokumentacji z wesel, urodzin, komunii i styp, reportażach, fotografii ulicznej, zdjęciach sportu, krajobrazów, architektury, natury i wielu innych sytuacjach.

Gdzie kupić obiektyw 35 mm 1.4?

Obiektywów 35 mm 1.4 najlepiej szukać w sieci, ale znajdziemy je także w sklepach z elektroniką oraz fotograficznych. Do producentów tego typu sprzętu należą Tamron, Sigma, Samyang, TTArtisan, Yongnuo, Leica, ale także Nikon, Sony, FujiFilm, Canon i inni.

Cena obiektywu 35 mm 1.4

Koszty związane z doposażeniem swojego zestawu fotografa w obiektyw 35 mm 1.4 są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele kosztują około 300 zł, podczas gdy za najdroższe zapłacimy aż 24 tysiące zł. Rozsądnym budżetem na ten zakup wydaje się wygospodarowanie 1500-2000 zł.

Obiektyw 35 mm 1.4 – opinie

Jak często używacie tego typu sprzętu i do czego go wykorzystujecie? A może dopiero zastanawiacie się nad zakupem – jeśli tak, co was do tego skłania? Czekamy na opinie o obiektywach 35 mm 1.4.

Obiektyw 35 mm 1.4 / Ranking najlepszych

W poszukiwaniu sprawdzonych rozwiązań nie musicie już przeszukiwać forów i grup dyskusyjnych. Przygotowaliśmy bowiem ranking najlepszych obiektywów 35 mm 1.4, który z pewnością pomoże Wam w zakupach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *